Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Surface Capacitive

Ekran Surface Capacitive zalicza się do grupy pojemnościowych ekranów dotykowych. W ofercie Elo technologia Surface Capacitive obecna jest od 2004 roku.

Zalety: powierzchnia robocza praktycznie nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania warstwy przewodzącej nie wpływają na dotyk), ekran odporny jest na zabrudzenia

Wady: obsługa wyłącznie przedmiotami przewodzącymi elektryczność (palec, dedykowany rysik itd.), zmiany alektrostatyki w miejscu instalacji mogą zakłócać działanie dotyku, przeciętna transmisja światła panela LCD (przezroczystość ekranów Surface Capacitive wynosi ok. 90%).

Budowa ekranu

Technologia Surface Capacitive działa w oparciu o przewodnictwo elektryczne materiałów. Na szklanej szybie naniesiona jest twarda warstwa (przewodząca napięcie) na której tworzy się pole elektryczne. Wokół brzegów ekranu znajdują się elektrody, które emitują niskie napięcie do warstwy przewodzącej.

Sposób działania

  1. Powierzchnia ekranu dotykowego pokryta jest polem elektrycznym.
  2. Dotknięcie ekranu powoduje zmiany natężenia pola.
  3. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje pomiaru pola elektrycznego w każdym z czterech rogów ekranu.
  4. Wynikiem pomiaru jest informacja o miejscu dotknięcia ekranu, która w formie cyfrowej przekazywana jest do komputera.