Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

iTouch / iTouch Plus

Ekran iTouch zalicza się do grupy ultradźwiękowych ekranów dotykowych (SAW). Na tle innych rozwiązań z tej grupy ekran iTouch wyróżnia się brakiem obudowy wokół obszaru roboczego (konstrukcja zero-bezel). W ofercie Elo technologia iTouch pod obecną postacią funkcjonuje od 2010 roku.

Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), brak ramki wokół obszaru roboczego ułatwia utrzymanie ekranu w czystości i doskonale wpływa na estetykę (ekran wygląda jak tablet), iTouch precyzyjnie odwzorowuje dotyk, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), automatyczna korekta czułości (ekran precyzyjnie działa przy małym i średnim zabrudzeniu), ekran nie ulega rozkalibrowaniu.

Wady: obsługa wyłącznie miękkim przedmiotem pochłaniającym ultradźwięki (palec, gumka ołówka, dedykowany rysik itd.), krople cieczy lub inne gęste zabrudzenia zakłócają pracę ekranu (należy ekran wyczyścić, żeby poprawnie działał), dotykanie powierzchni ekranu poza obszarem roboczym blokuje fale ultradźwiękowe (np. w trakcie pracy nie należy opierać się o monitor).

Budowa ekranu

Obszar roboczy ekranu wykonany jest z tafli szkła o zaokrąglonych krawędziach. W brzegach spodniej powierzchni ekranu znajdują się przetworniki emitujące i odbierające ultradźwięki oraz serie zespolonych z szybą generatorów odbić ultradźwiękowych (reflektorów).

Technologia iTouch wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych, które rozchodzą się również po zagiętych płaszczyznach (przyczyna zaokrąglonych krawędzi szyby ekranu dotykowego). Przetworniki oraz generatory odbić są ukryte pod spodem ekranu wewnątrz monitora, przez co nie jest możliwe ich  zalanie, uszkodzenie itd.

Uwaga: Krople cieczy płynące po ekranie wprawdzie wzbudzają dotyk, ale dzięki konstrukcji zero-bezel można je bardzo łatwo usunąć. Technologia iTouch zalecana jest do pracy we wszystykich środowiskach z wyjątkiem sytuacji, w których ekran dotykowy ma permanentny kontakt z cieczą.

Sposób działania

  1. Przetworniki emitują i odbierają fale ultradźwiękowe, które za pośrednictwem generatorów odbić są rozpraszane po ekranie w dwóch osiach: X i Y.
  2. Dotknięcie ekranu powoduje pochłonięcie części fal i tym samym powstaje cień fali ultradźwiękowej.
  3. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje odczytu z informacji przekazanych przez przetworniki i porównuje wyniki z cyfrową mapą odbić zaprogramowaną w kontrolerze.
  4. Wynikiem porównania jest precyzyjna informacja o miejscu dotknięcia ekranu, która w formie cyfrowej przekazywana jest do komputera.

Różnice pomiędzy iTouch i iTouch Plus

Wersja iTouch Plus działa w trybie dual-touch (potrafi jednocześnie rozpoznać dwa punkty dotyku), nastomiast wersja iTouch rozpoznaje pojedynczy dotyk. Tryb dual-touch jest wykorzystywany m.in. w systemie Microsoft Windows 10, gdzie za pomocą tzw. "gestów" wykonywanych dwoma palcami na ekranie wywoływane są odpowiednie funkcje systemowe (np. powiększanie obrazu, obracanie obiektów, przewijanie stron internetowych itd.).