Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Acoustic Pulse Recognition

Ekrany Acoustic Pulse Recognition (APR) zalicza się do grupy akustycznych ekranów dotykowych. W ofercie Elo technologia APR funkcjonuje od 2008 roku.

Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), wysoka odporność na zabrudzenia, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), nie wymaga kalibracji, możliwość zabudowy w konstrukcjach typu zero-bezel, obsługa dowolnym wskaźnikiem emitującym dźwięk w zetknięciu z powierzchnią roboczą (palec, karta magnetyczna, długopis, rysik itd.), możliwość uszczelnienia do poziomu IP65.

Wady: częściowa emulacja myszy (w przypadku braku ruchu na ekranie dotyk nie jest wykrywany), wadliwa percepcja dotyku w wysokim hałasie (pow. 90db)

Budowa ekranu

Ekran zbudowany jest z czystego szkła. W brzegach ekranu zatopione są cztery przetworniki piezoelektryczne (mikrofony), które przetwarzają fale akustyczne (dźwięki) na sygnał cyfrowy zrozumiały dla komputera.

Przetworniki znajdują się na wewnętrznej części ekranu, dzięki czemu nie są narażone na brud, wilgoć itd.

Technologia APR może być stosowana w urządzeniach z normą szczelności IP65

Sposób działania

  1. Dotknięcie ekranu dotykowego powoduje powstanie fali akustycznej, która dociera do przetworników z różnym natężeniem.
  2. Przetworniki zamieniają odebrane fale na sygnał cyfrowy i przesyłają go do kontrolera ekranu dotykowego.
  3. Zebrane informacje porównywane są z matrycą dźwięków zaprogramowaną w kontrolerze w trakcie produkcji.
  4. Wynikiem porównania jest informacja o miejscu, w którym dotknięto ekran. Dane te przekazywane są do komputera.