Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Projected Capacitive

Ekran Projected Capacitive (Pro. Cap.) zalicza się do grupy pojemnościowych ekranów dotykowych. Technologia Projected Capacitive wdrażana jest obecnie w urządzeniach Elo w postaci konstrukcji zero-bezel. W ofercie Elo ekrany dotykowe Projected Capacitive funkcjonują od 2003 roku.

Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu, wysoka odporność na zabrudzenia, brak ramki wokół obszaru roboczego ułatwia utrzymanie ekranu w czystości i doskonale wpływa na estetykę (ekran wygląda jak tablet), precyzyjne odwzorowanie dotyku, Pro. Cap. nie wymaga kalibracji, obecnie oferowane ekrany Pro.Cap. rozróżniają jednocześnie dwa punkty dotyku (dual-touch), w systemach Windows 7 lub nowszych sterowniki ekranu dotykowego zawarte są w systemie operacyjnym i nie wymagają instalacji, laminowana (śliska) powierzchnia robocza ułatwia przesuwanie wskaźnika podczas wykonywania gestów dotykowych.

Wady: obsługa wyłącznie przedmiotem przewodzącym napięcie elektryczne (palec lub rysik), stosunkowo słaba transmisja światła (przezroczystość ekranu Pro. Cap. wynosi ok. 85%), stosunkowo wysoka cena ekranów o przekątnych powyżej 19", producent nie dostarcza sterowników do systemów Linux (brak natywnego wsparcia w tych systemach).

Budowa ekranu

Obszar roboczy ekranu wykonany jest z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi umieszczona jest siatka czujników (cienkich przewodów) reagujących na zmianę pojemności elektrycznej na powierzchni ekranu lub przed nim (zobacz wyjaśnienie na dole strony).

Warstwa z czujnikami zatopiona jest w szkle, przez co nie zużywa się w trakcie eksploatacji. Ewentualne rysy na powierzchni ekranu nie wpływają na działanie dotyku.

Sposób działania

  1. Warstwa sensorów reaguje na zmiany pojemności elektrycznej.
  2. Dotknięcie ekranu powoduje zmianę pojemności elektrycznej a informacja o tym przekazywana jest z czujników do kontrolera ekranu.
  3. Kontroler ekranu dotykowego na podstawie uzyskanych informacji przekazuje do komputera dane o pozycji dotknięcia.

Różnica między ekranami Projected Capacitive w wersji DirectTouch i ThruTouch

DirectTouch - czujniki wykrywają zmiany pojemności elektrycznej wyłącznie na powierzchni roboczej.

ThruTouch - czujniki wykrywają zmiany pojemności elektrycznej zarówno na powierzchni roboczej jak też przed nią. Dzięki temu ekrany ThruTouch wykrywają dotyk przez inne przedmioty (np. przez szyby wystawowe, szkło pancerne, blaty szklanych stolików w restauracjach, lustra itd.). Maksymalna grubość dodatkowej szyby wynosi do 18mm. Szyba nie powinna zawierać metalu.