Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

OpticalTouch

Ekrany OpticalTouch zalicza się do grupy podczerwonych ekranów dotykowych. W ofercie Elo technologia OpticalTouch funkcjonuje od 2010 roku.

Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), wysoka odporność na zabrudzenia, precyzyjne odwzorowanie pozycji dotyku, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), nie wymaga kalibracji, jednoczesna obsługa czterech punktów dotyku (multi-touch), brak wymaganej siły nacisku na powierzchnię ekranu (łatwość wykonywania gestów dotykowych), doskonała percepcja dotyku bez względu na oświetlenie w miejscu instalacji, sterowniki do obsługi ekranów OpticalTouch zawarte są w systemach operacyjnych Windows7 lub nowszych i nie wymagają instalacji.

Wady: nieznaczna różnica w percepcji dotyku na środku ekranu w stosunku boków (na bokach czasami wykrywane są 3 punkty zamiast czterech), producent nie dostarcza sterowników do systemów Linux (brak bezpośredniego wsparcia w kernelu).

Budowa ekranu

Obszar roboczy ekranu wykonany jest z tafli szkła. W narożnikach ekranu umieszczone są detektory podczerwieni (mikro kamery), które wykrywają światło odbite od obiektów dotykających powierzchnię ekranu.

Dane przesyłane jednocześnie z 4 detektorów jest analizowane przez kontroler, który przekazuje precyzyjne współrzędne dotyku do systemu operacyjnego.

Podobne rozwiązania stosowane przez innych producentów wykorzystują zazwyczaj detekcję w oparciu o dwie kamery, co radykalnie zmniejsza precyzję dotyku. Rozwiązanie Elo działa niezwykle precyzyjnie w każdym środowisku i jest niewrażliwe na światło dzienne.

Sposób działania

  1. Diody w krawędziach obudowy emitują światło podczerwone nad powierzchnią ekranu.
  2. Dotknięcie ekranu dowolnym przedmiotem odbijającym światło podczerwone jest rejestrowane jednocześnie przez cztery kamery umieszczone w rogach ekranu a dane przekazywane są do kontrolera ekranu.
  3. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje odczytu z informacji przekazanych przez kamery i oblicza współrzędne dotyku.
  4. Wynikiem porównania jest precyzyjna informacja o miejscu dotknięcia ekranu, która w formie cyfrowej przekazywana jest do komputer.