Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie
Wsparcie techniczne
801 800 111

Czym będą się różnić kasy ONLINE od stosowanych obecnie?

W kasach ONLINE elektroniczne kopie drukowanych dokumentów będą zapisywane w wewnętrznej pamięci urządzenia, a nie na zewnętrznych nośnikach danych (np. kartach SD), tak jak to było realizowane do tej pory. Nie będzie możliwości samodzielnej wymiany takiej pamięci.

Dopuszczono aktualizację oprogramowania w kasie. To duża i ważna zmiana. Operacja aktualizacji oprogramowania kasy będzie możliwa wyłącznie zdalnie, czyli kasa automatycznie pobierze z serwera producenta najnowszą wersję programu i ją zainstaluje.

Wprowadzono wymóg stosowania, wspólnego dla wszystkich producentów kas fiskalnych, protokołu komunikacyjnego pomiędzy kasą a terminalem płatniczym. Oznacza to, że kasy fiskalne (ale nie drukarki fiskalne) będą mieć możliwość współpracy z dowolnym terminalem płatniczym (pod warunkiem, że operator dostarczający taki terminal zaimplementuje ten protokół). Takie rozwiązanie powinno zwiększyć konkurencyjność ofert terminali płatniczych.

Do kiedy będzie można stosować kasy które są aktualnie dostępne na rynku?

Kasy z papierową kopią paragonu

Ustawodawca przewiduje dla kas z kopią papierową zakaz wymiany pamięci fiskalnych w przypadku ich zapełnienia. Innymi słowy, takie kasy będzie można stosować wyłącznie do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej.

Kasy z elektroniczną kopią paragonu

Ustawodawca planuje, że homologacje dla kas z elektroniczną kopią będą ważne nie dłużej niż do końca 2022 r. Po tym terminie nie będzie możliwości zakupu i fiskalizacji kasy elektroniczną kopią paragonu.

Ważne

Zwracamy uwagę, że podatnik, który zakupi i zafiskalizuje taką kasę najpóźniej 31 grudnia 2022 r. , będzie mógł jej używać aż do zapełnienia pamięci fiskalnej (czyli przez co najmniej kolejnych pięć lat).

Zadaj pytanie