Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Podczerwony ekran dotykowy

Pojęcie to dotyczy ekranów dotykowych wykorzystujących do pracy percepcję niewidzialnego dla ludzkiego oka światła podczerwonego.

Koncepcja zakłada wykrywanie obiektów znajdujących się na powierzchni ekranu w oparciu o blokowanie lub odbijanie światła podczerwonego przez te obiekty. Pierwsze ekrany dotykowe wykorzystujące podczerwień opracowano w pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku budując tzw. "ramki opto-matrix" (prod. Carroll Manufacturing Corporation). Koncepcja opto-matrix zakłada wyświetlanie za pomocą diód bezpośrednio nad powierzchnią roboczą ekranu gęstej siatki promieni podczerwonych. Podczas pracy z ekranem promienie są zasłaniane dzięki czemu receptory podczerwieni znajdujące się w ramce precyzyjnie pozycjonują miejsce dotyku.

Druga koncepcja wykorzystująca podczerwień do budowy ekranów dotykowych jest nieco bardziej skomplikowana i opiera się na analizie obrazu (optyce). W bokach ekranu dotykowego umieszczone są diody rozpraszające światło podczerwone na powierzchni roboczej. W rogach ekranu znajduje się system kamer (2, 3 lub 4), które obserwując powierzchnię roboczą wykrywają cienie przedmiotów dotykających ekran. Najnowsze ekrany optyczne wykrywają jednocześnie cienie i refleksy światła generowane przez obiekty dotykające ekran i tym samym działają jeszcze precyzyjniej.

Ekrany optyczne najczęściej stosuje się w dużych wyświetlaczach (≥32") jednocześnie oferując rozwiązania multi-touch.

W ofercie Elo percepcja podczerwieni wykorzystywana jest w ekranach dotykowych typu Infrared.