Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Właściwy dobór sprzętu

Podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy doborze sprzętu.

Aplikacja z ekranem dotykowym zawsze wymaga ścisłej współpracy oprogramowania i sprzętu. Właściwe dopasowanie obydwu tych elementów jest kluczem do sukcesu.

Pierwszy krok, to właściwy dobór technologii dotykowej.

Nie ma jednego ekranu dotykowego, który byłby dobry do wszystkich zastosowań. Mokre lub suche środowisko pracy, wandalizm, sposób obsługi itd. wymagają odmiennych rozwiązań. Wybór technologii dotykowej najlepiej rozpocząć od zapoznania się z ogólnymi cechami poszczególnych typów ekranów dotykowych opisanych w Słowniku Pojęć zawartym w  Poradniku Użytkownika w dziale Wsparcie. Przed ostateczną decyzją zdecydowanie zalecamy konsultacje z Zespołem Wsparcia Technologii Dotykowych Posnet (tel. +22 8686888 wew. 210, 202 lub elo@posnet.com).

Drugi krok to wybór optymalnej konstrukcji urządzenia.

Tam, gdzie nie ma konieczności zabudowywania urządzeń w ścianach, szafach lub wnękach, najprościej można je instalować je za pomocą akcesoriów VESA bezpośrednio na ścianie, lub w pozycji stojącej (np. przymocowane do blatu mebla). Produkty Elo zazwyczaj wyposażone są w tzw. "funkcje publiczne", które podczas pracy w przestrzeni publicznej skutecznie chronią je przed przekonfigurowaniem, kradzieżą czy uszkodzeniem.
W brudnym środowisku zdecydowanie lepiej poradzą sobie komputery z pasywnym systemem chłodzenia, przy czym w praktyce cechują się one niższą mocą obliczeniową. Warto jest przed zakupem sprawdzić wydajność komputera z zainstalowanym oprogramowaniem. Brak wentylatorów w komputerze wymaga jednocześnie, aby warunki termiczne w miejscu instalacji były stabilne. Silne oświetlenie bądź nagłe wzrosty temperatury w miejscu instalacji mogą zdestabilizować działanie systemu.

Trzeci krok to właściwy dobór metody i materiałów do warunków instalacji.

W przypadku urządzeń open-frame, producenci często oferują praktyczne akcesoria takie jak ramki montażowe, przewodowe panele OSD itd. Ułatwią one instalację i dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo sprzętu. Akcesoria VESA wytwarzane przez różnych producentów wyglądają podobnie, ale zdecydowanie różnią się parametrami wytrzymałościowymi. Większość uchwytów VESA dostępnych na rynku, które dedykowane są do dużych wyświetlaczy to produkty konsumenckie, które z założenia mają utrzymywać stosunkowo lekkie telewizory. Duże monitory dotykowe (np. z grupy IDS) są kilkakrotnie cięższe od telewizorów przez co ich uchwyty montażowe muszą posiadać zupełnie inne parametry.