Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie
Wsparcie techniczne
801 800 111

Okiem eksperta

NIP na paragonie – nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur

11 września 2019, Środa
Autor:
Piotr Ślęzak

1 września 2019 roku weszły w życie nowe przepisy odnośnie wystawiania faktur na podstawie otrzymanych paragonów. Zakładają one, że od 1 stycznia 2020 roku sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie się NIP nabywcy.

Czemu służą przepis o NiP-ie na paragonie?
 
Do końca sierpnia tego roku przepisy pozwalały na zgłoszenie się, z nieoznakowanym paragonem, do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury za dokonany zakup. To stwarzało duże pole do nadużyć. Zbierano cudze paragony i na ich podstawie  domagano się wystawienia faktur na swoje dane. W taki sposób niektórzy podnosili koszty prowadzenia firmy i obniżali należności podatkowe.
 
Nowe zapisy w prawie mają położyć kres tego typu praktykom.
 
Główne punkty nowych przepisów odnośnie wystawianych faktur
 
Według obowiązującej od września nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz kilku innych ustaw fakturę do paragonu będzie można wystawić tylko, jeżeli na paragonie będzie się znajdował NIP kupującego.
 
Za niestosowanie się do nowych przepisów przewidziana jest kara finansowa do wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Kara przewidziana jest zarówna dla sprzedawcy jak i przedsiębiorcy.
 
Ważne!
Paragon z numerem NIP jest dokumentem umożliwiającym odliczenie podatku VAT i jest możliwy do  ujęcia danego zakupu w kosztach firmy tylko wtedy, gdy kwota brutto zakupu nie przekracza 450 zł lub równowartości 100 Euro. W pozostałych przypadkach konieczna jest faktura.
 
Gdy kasa nie ma funkcji wydruku NIP-u nabywcy na paragonie
 
Niestety, nie wszystkie funkcjonujące na rynku kasy fiskalne posiadają możliwość umieszczenia na paragonie numeru identyfikującego nabywcę. Nowelizacja nie wymusza jednak na podatnikach wymiany kas fiskalnych na takie, które posiadają funkcję wydruku NIP-u na paragonie.
 
W sytuacji, gdy sprzedawca nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, ustawa podpowiada, że „...nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.
 
Więcej o ustawie tutaj.
 
Urządzenia Posnet a NIP nabywcy na paragonie
 
Dla podatników pracujących na urządzeniach Posnet nowe przepisy nie będą stanowić utrudnienia. Wszystkie urządzenia fiskalne Posnet będące w sprzedaży dają możliwość wydruku NIP nabywcy w fiskalnej części paragonu.
 
Sprawdź tutaj.

Najczęściej oglądane

21.01.2021
Grzegorz Wdowiński
Wystawienie faktury do paragonu z numere ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej
15.01.2021
Grzegorz Wdowiński
Faktury do paragonu bez numeru NIP
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

Przeczytaj także

24.12.2018
Grzegorz Wdowiński
Sklep internetowy a Święta Bożego Narodz ...
Zagadnienia fiskalne Auto ID
czytaj więcej
09.04.2020
Marcin Chlebicki
Bezpieczne transakcje z Pospay ONLINE
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

wróć do listy