Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie

Rodzaje i zasady działania skanerów kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych - to urządzenie umożliwiające odczytanie, zdekodowanie i przesłanie do komputera danych zaszyfrowanych w kodzie kreskowym.

Zasady działania

Kod odczytywany jest techniką skanowania. Światło pochodzące z czytnika, uformowane w cienką wiązkę (laser) przesuwa się wzdłuż czytanego kodu, w danym momencie oświetla niewielki punkt kodu, następnie światło to jest odbijane przez jasne elementy kodu (przerwy), a pochłaniane przez jego ciemne elementy (kreski, pola). Światło odczytuje fotodioda odbite od przerw powoduje powstanie w czytniku silniejszych sygnałów elektrycznych, natomiast w wyniku braku odbicia (kreski) powstają sygnały słabsze. W zależności od grubości kresek/przerw, różny jest też czas trwania poszczególnych sygnałów. Czas trwania każdego impulsu koduje informacje, które są tłumaczone przez dekoder czytnika na cyfry, litery lub inne znaki i przesyłane do komputera.
 

Rodzaje skanerów wg sposobu komunikacji

 1. Skanery stacjonarne – podłączone do komputera za pomocą kabla (RS232, USB, KBW) Częstymi akcesoriami do skanerów stacjonarnych są podstawki.
 2. Skanery bezprzewodowe – wyposażone w Bluetetooth
 3. Skanery przemysłowe – rodzaj skanera kodów kreskowych wykorzystywany do pracy w bardzo trudnych warunkach np. magazyny, hurtownie, hale przemysłowe czy chłodnie. Charakteryzuje się szczelną i wytrzymałą obudową odporną na wielokrotne upadki i uszkodzenia mechaniczne. Często obudowa pokryta jest gumowymi elementami.
   

Rodzaje skanerów wg rodzaju czytanych kodów

 1. Skanery czytające kody jednowymiarowe (1D)
 2. Skanery czytające kody dwuwymiarowe (2D)
   

Rodzaje skanerów wg techniki czytania kodów

 1. Skanery diodowe – elementem odczytującym są diody LED
 2. Skanery laserowe – elementem odczytującym jest wiązka lasera. Skanery laserowe można podzielić na liniowe (odczyt za pomocą jednej wiązki lasera) i wieloliniowe (odczyt kodu w dowolnej orientacji za pomocą wielu przecinających się ze sobą wiązek lasera).
 3. Skanery typu linear imager – niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia dzięki zastosowaniu układów skanujących nie zawierających ruchomych elementów, odczytują wszelkiego rodzaju kody 1D również z ekranów LCD. Specjalny sensor liniowy przechwytuje linię setek pikseli zawierającą kod kreskowy.
 4. Skanery typu area imager – rozwinięcie technologii Linear Imager elementem odczytującym jest sensor obrazu (podobny do kamery cyfrowej). Sensor robi zdjęcie kodu i dekoduje do do danych.