Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie
Wsparcie techniczne
801 800 111

Okiem eksperta

Faktury do paragonu bez numeru NIP

15 stycznia 2021, Piątek
Autor:
Grzegorz Wdowiński

Wiemy, że co do zasady na urządzeniu fiskalnym podatnik zobowiązany jest do rejestracji każdej sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Taka sprzedaż dokumentowana jest na kasie przez wystawienie paragonu fiskalnego i paragon ten nie zawiera numeru NIP nabywcy.

W związku z tym powstaje pytanie, czy sprzedawca może wystawić fakturę na podstawie paragonu, który nie zawiera numeru NIP?

Zacznijmy od rozporządzeniem Ministra Finansów ws. kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019, w którym  § 6 ust. 1 pkt 1 wskazuje, że sprzedawca podczas sprzedaży ma obowiązek wydać nabywcy paragon fiskalny najpóźniej z chwilą przyjęcia zapłaty. Co ważne paragon wydawany jest bez żądania samego nabywcy oraz bez względu na formę płatności.

Z kolei ustawa VAT w art. 106b ust. 3 precyzuje, że sprzedawca na żądanie nabywcy ma obowiązek wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, przy czym żądanie takie musi być zgłoszone w terminie do 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano transakcji.

Z powyższego wynika, że na żądanie klienta, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym, sprzedawca ma obowiązek wystawienia  faktury do paragonu bez numeru NIP nabywcy.

Co więcej, sprzedawca wystawiający fakturę osobie fizycznej nie ma obowiązku podawania na niej numeru PESEL kontrahenta.

Do egzemplarza faktury, która trafia do sprzedawcy należy dołączyć oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego tę sprzedaż, zwrócony przez nabywcę.

Potwierdzenie takiego stanu rzeczy znajdziemy również w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15.12.2020.

Najczęściej oglądane

21.05.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy ONLINE i płatności bezgotówkowe w s ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej
06.05.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy ONLINE dla firm świadczących usługi ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

Przeczytaj także

14.01.2020
Robert Szmidt
Trendy w branży handlowej w 2020 roku
Zagadnienia fiskalne Prawo
czytaj więcej
16.04.2019
Robert Szmidt
Jakie korzyści dla przedsiębiorcy przyno ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

wróć do listy