Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie
Wsparcie techniczne
801 800 111

Okiem eksperta

Kasy online – co powinien wiedzieć przedsiębiorca? cz. 2

29 kwietnia 2019, Poniedziałek
Autor:
Piotr Ślęzak

Wprowadzenie kas online to prawdziwa rewolucja dla branży fiskalnej. Ten temat rodzi również mnóstwo pytań i wątpliwości śród przedsiębiorców. Oto druga część odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z kasami online!

Jakie są ulgi na zakup kasy fiskalnej online?

 
Podatnicy ustawowo zobligowani do wymiany kas mają prawo do odliczenia 90% wartości netto kasy, ale nie więcej niż 700 zł. Nowi podatnicy również mogą z tej ulgi skorzystać pod warunkiem, że kupią kasę w wersji ONLINE.
 
Koszt przygotowania zaplecza informatycznego, czyli dostęp do internetu leży po stronie podatnika. Biorąc pod uwagę powszechność dostępu do internetu nie powinny być wysokie kwoty i ceny dostawców usług. Przedsiębiorca oczywiście może korzystać z infrastruktury, którą już posiada.
 

Do kiedy mogą być używane kasy z kopią papierową i elektroniczną?

 
Termin wygaśnięcia homologacji dla kas z kopią papierową to 31 sierpnia 2019r., po tej dacie można w dalszym ciągu użytkować taką kasę, ale nie będzie można jej fiskalizować. Od 1 maja będzie obowiązywał zakaz wymian pamięci fiskalnych w kasach z kopią papierową.
 
Natomiast kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii będą wydawane do dnia 31 grudnia 2022 r. Po tej dacie można w dalszym ciągu użytkować taką kasę, ale nie będzie można jej fiskalizować.
Powyższe  nie dotyczy grup podatników zobligowanych do korzystania z kas ONLINE.
 

Czy kasy bez funkcji online mogą być kasami rezerwowymi?

 
Przedsiębiorca zobowiązany do posiadania kasy online, jako kasą rezerwową również musi mieć w wersji online.
 

Jak się będzie odbywać fiskalizacja kasy online?

 
Za pomocą kasy online serwisant zgłosi podatnika do Urzędu Skarbowego. Z repozytorium zostanie przesłany nr ewidencyjny kasy. Zostanie on zapisany w pamięci kasy razem z NIP-em podatnika. W tym momencie pamięć fiskalna i tryb fiskalny zostaną uruchomione.
 

Co wprowadzenie kas fiskalnych online zmieni z perspektywy właściciela sklepu czy lokalu usługowego?

 
Jeśli przedsiębiorca poprawnie skonfiguruje połączenie internetowe z CRK to w zasadzie.... może zapomnieć o tym, że ma kasę online. Kasa automatycznie prześle dane do CRK. Nie jest tutaj wymagana żadna interwencja właściciela kasy. Wyjątkiem będą ci podatnicy, którzy uzyskają zgodę skarbówki na łączenie się z CRK w innych, ustalonych z US, terminach. Takie wyjątki mogą np. wynikać z braku dostępu do internetu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. 
Wtedy taki podatnik będzie musiał inicjować transmisję "ręcznie", co jednak wcale nie jest skomplikowane.
 

Czy przedsiębiorca powinien obawiać się kas online?

 
Absolutnie nie! Wprowadzając kasy online rząd przede wszystkim liczy na zrównanie szans. Sztandarowy przykład Ministerstwa Finansów: na tej samej ulicy dwóch podatników z tej samej branży prowadzi biznes. Jeden rejestruje sprzedaż na kasie, drugi - okazjonalnie. Zmiana ma wymusić na tym drugim rejestrację wszystkich transakcji, a co za tym idzie odprowadzanie VAT do kasy państwowej.
 
Więcej o kasach online, a także o ofercie Posnet w tym zakresie tutaj.

Najczęściej oglądane

09.04.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy ONLINE dla lekarzy i stomatologów
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej
22.03.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy fiskalne ONLINE dla prawników
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

Przeczytaj także

17.09.2019
Piotr Ślęzak
Kasy fiskalne ONLINE dla warsztatu samoc ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej
20.06.2018
Paweł Świstek
99,9% urządzeń fiskalnych produkcji Posn ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

wróć do listy