Infolinia __ 800 120 322
Znajdź urządzenie
Wsparcie techniczne
801 800 111

Okiem eksperta

Bezgotówkowo – wygodniej, bezpieczniej i szybciej

03 kwietnia 2019, Środa
Autor:
Robert Szmidt

Popularność płatności bezgotówkowych rośnie zdecydowanie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Warto jednak zauważyć, że to globalne zjawisko natrafiło u nas na podatny grunt i szybko staliśmy się liderem w tej kwestii.  Szczególnie jak spojrzymy na udział płatności zbliżeniowych w ogóle płatności bezgotówkowych. Według danych Mastercard pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie z wynikiem 85 procent, będąc tylko za Czechami, przy średniej europejskiej na poziomie 48 procent.
 

Wartość transakcji bezgotówkowych rośnie dynamicznie
Dynamiczny rozwój rynku płatności elektronicznych jest wyraźnie dostrzegalny w danych publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Według najnowszego raportu o kartach płatniczych w III kwartale 2018 r. przy ich użyciu przeprowadzono 1,23 mld transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowi wzrost o 4 procent. Wartość tych transakcji wyniosła 79,98 mld zł, co jest wynikiem lepszym o 5 procent w porównaniu do poprzedniego okresu. Jednak największa rewolucja odbywa się w sposobie korzystania Polaków z kart płatniczych. Zdecydowanie pokochaliśmy płatności bezstykowe i obecnie karty zbliżeniowe stanowią 82,8 procent ogółu wydanych kart. Wartość bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych zwiększyła się w trzecim kwartale 2018 roku o 8 procent.
 
Szeroki wachlarz korzyści
 
Na korzyść obrotu bezgotówkowego w gospodarce przemawia wiele argumentów. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy doceniają skrócenie czasu obsługi wynikające z wykorzystania płatności elektronicznych. Gdyby wszyscy zaczęli płacić bezgotówkowo, kolejki byłyby zdecydowanie krótsze. Według danych Mastercard, płatność zbliżeniowa zajmuje średnio 12 sekund, zaś ta dokonywana gotówką trwa aż trzy razy dłużej. Klienci doceniają wygodę płacenia kartą i częściej robią zakupy w sklepach dających taką możliwość. Jednak to nie jedyny ważny argument dla przedsiębiorców nieposiadających jeszcze terminali płatniczych, gdyż aż 65 procent z przebadanych osób poleciłoby sklep, który akceptuje płatności elektroniczne. Nie możemy również zapomnieć o dużo większym bezpieczeństwie obrotu bezgotówkowego. Konsumenci nie muszą już nosić przy sobie większych sum pieniężnych, a w przypadku kradzieży portfela mogą łatwo zablokować kartę.
 
Badania eService
 
Jedną z wypadkowych tych wszystkich korzyści jest fakt, iż już nawet przy wyborze miejsca zamieszkania zwracamy uwagę na możliwości płacenia kartą w okolicznych sklepach. Aż dla 78 procent ankietowanych w badaniu opublikowanym przez firmę eService „Postawy Polaków wobec form płatności” jest to istotny aspekt przy poszukiwaniu mieszkania. „To, że dostępność miejsc, w których można płacić kartą jest postrzegana jako bardziej istotna przez osoby, które natknęły się na brak takiej możliwości pokazuje, że dzisiaj są to rzeczy tak oczywiste jak dostęp do internetu, ciepła woda w kranie czy prąd w gniazdku.  Dopiero kiedy nie możemy z nich skorzystać, zdajemy sobie sprawę z ich ważności” – komentowała wyniki badania Joanna Seklecka, prezes eService.
 
Jest dobrze, ale może być bardzo dobrze
 
Redukcja obrotu gotówkowego jest również korzystna dla polskiej gospodarki, gdyż jednocześnie ogranicza szarą strefę oraz zmniejsza koszty utrzymania drukowanego pieniądza w obiegu. Według analiz ekonomicznych produkcja banknotów oraz ich późniejsze przechowywanie, liczenie i transport pochłania ok. 1 procent PKB (17-18 mld. zł). Na polskim rynku dostrzegamy jednak wciąż dysproporcję pomiędzy ilością terminali płatniczych a kas fiskalnych. Obecnie w firmach na terenie polski funkcjonuje ok. 1,8 miliona urządzeń fiskalnych. Terminali mamy zdecydowanie mniej, gdyż trochę ponad 741 tysięcy. Liczba ta jednak dynamicznie rośnie i według danych NBP w przeciągu 12 miesięcy do września 2018 roku zwiększyła się aż o 23 procent, czyli 137 tysięcy nowych terminali.
 
Terminal płatniczy przez rok za darmo
 
Obsługa płatności elektronicznych przynosi widoczne korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom. Dodatkowo działania wspierające innowacyjne rozwiązania w gospodarce, jak Polska Bezgotówkowa, ułatwiają mniejszym biznesom wprowadzenie płatności elektronicznych. Program daje możliwość bezkosztowego użytkowania terminala płatniczego przez okres 12 miesięcy. Zyskał on szybko dużą popularność i aktywnie przyczynia się do wzrostu ilości terminali w firmach, które do tej pory nie akceptowały płatności kartą lub telefonem. Za pośrednictwem programu można również zakupić pierwszy mobilny Fiskalny Terminal Płatniczy – Pospay.
 
Pospay – odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu
 
Innowacyjne rozwiązanie Posnet łączy w sobie funkcję kasy fiskalnej, drukarki oraz terminala płatniczego. Pospay doskonale wpisuje się w aktualny trend rozwoju płatności bezgotówkowych. Fiskalny Terminal Płatniczy daje możliwość obsługi kart chipowych, magnetycznych i zbliżeniowych, jak i transakcji dokonywanych za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Dodatkowo dzięki temu, że może pracować jako samodzielne urządzenie fiskalne lub jako element systemu sprzedaży, elastycznie dopasowuje się do potrzeb użytkownika. Płatności realizowane za pomocą urządzenia obsługuje Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych - eService. Jest to lider na rynku akceptacji kart płatniczych oraz rozliczania transakcji elektronicznych w Polsce. Pospay jest odpowiedzią na wymagania współczesnego biznesu, zapewniając klientom wygodne płatności, a przedsiębiorcom pełną funkcjonalność i mobilność.
 
Nadążaj za swoimi klientami
 
Polacy pokochali płatności bezgotówkowe, dzięki czemu szybko stajemy się liderem w tej kwestii  na tle całej Europy. Elektroniczna obsługa zapłaty to oszczędność czasu i pieniędzy, zarówno w mikroskali małej firmy, jaki i w makroskali gospodarczej. Przedsiębiorcy muszą nadążyć za potrzebami klientów, a nowoczesne rozwiązania, takie jak Pospay – Fiskalny Terminal Płatniczy – im to ułatwiają.
 
Źródła:
Narodowy Bank Polski „Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2018 r.”, styczeń 2019
Informacja Prasowa Mastercard „Już 85% transakcji kartami Mastercard w Polsce jest realizowanych zbliżeniowo”, wrzesień 2018
Badanie na zlecenie E-Service „Postawy Polaków wobec form płatności”, październik 2018

Najczęściej oglądane

21.05.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy ONLINE i płatności bezgotówkowe w s ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej
06.05.2021
Grzegorz Wdowiński
Kasy ONLINE dla firm świadczących usługi ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

Przeczytaj także

28.08.2019
Pospay innowacją roku 2019
czytaj więcej
22.04.2021
Grzegorz Wdowiński
Drukarki i kasy fiskalne ONLINE dla siło ...
Zagadnienia fiskalne
czytaj więcej

wróć do listy