Posnet
Pol | Eng

CarrollTouch

 • Ekrany CarrollTouch zalicza się do grupy podczerwonych ekranów dotykowych. W ofercie Elo technologia CarrollTouch funkcjonuje od 1999 roku.

  Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), wysoka odporność na zabrudzenia, precyzyjne odwzorowanie pozycji dotyku, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), nie ulega rozkalibrowaniu, obsługa dowolnym przedmiotem o średnicy pow. 5mm, możliwość uszczelnienia ekranu do poziomu IP65

  Wady: zbyt wczesne wykrywanie dotyku (nad powierzchnią ekranu), silne źródło światła skierowanego na ekran może zakłócić percepcję dotyku,

   

  Budowa ekranu

  Obszar roboczy ekranu wykonany jest z czystego szkła. W brzegach ekranu znajdują się diody świecące promieniami podczerwieni na przeciwko których umiejscowione są sensory (czujniki) reagujące na podczerwień.
   
   Diody i sensory zatopione są w szczelnej przezroczystej osłonie poliwęglowej (rama Opto-matrix), która umieszczona jest pod obudową monitora.
   
   Technologia CarrollTouch może być stosowana w urządzeniach z normą szczelności IP65.

   

    
  carrolltouch_dzialanie_rys1

   

   

     

  Sposób działania

  1. Dotknięcie ekranu powoduje blokadę przepływu promieni w osi x oraz y.
   
   2. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje odczytu z sensorów poczerwieni i przetwarza tą informację na dane cyfrowe zrozumiałe dla komputera.
   
   3. Informacja o miejscu dotknięcia jest przekazywana do komputera.

   
  carrolltouch_dzialanie_rys2