Posnet
Pol | Eng

SecureTouch

 • Ekrany SecureTouch zalicza się do grupy ultradźwiękowych ekranów dotykowych (SAW). Technologia dotykowa SecureTouch działa identycznie jak IntelliTouch. Różnica między nimi polega na rodzaju i grubości zastosowanej szyby znajdującej się na powierzchni ekranu. Szkło stosowane w SecureTouch jest dodatkowo utwardzone (chemicznie lub termicznie) i ma grubość 6 lub 12mm. W ofercie Elo technologie SAW funkcjonuję od 1987 roku.

  Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), precyzyjne odwzorowanie pozycji dotyku, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), automatyczna korekta czułości (precyzyjnie działa przy małym i średnim zabrudzeniu), nie ulega rozkalibrowaniu, odporność na udary zgodnie z normą UL-60950 oraz CSA 22.2 nr 60950 (ekran wytrzymuje uderzenie kuli o wadze 0.5kg i średnicy 50mm upuszczonej z wysokości 1.3m)
  Wady: obsługa wyłącznie miękkim przedmiotem pochłaniającym ultradźwięki (palec, gumka ołówka, dedykowany rysik itd.), krople cieczy lub inne gęste zabrudzenia zakłócają pracę ekranu (należy ekran wyczyścić, żeby poprawnie działał),

   

  Budowa ekranu

  Obszar roboczy ekranu wykonany jest z czystego szkła. W brzegach ekranu znajdują się przetworniki emitujące i odbierające ultradźwięki oraz serie zespolonych z szybą generatorów odbić ultradźwiękowych. Przetworniki oraz generatory odbić są ukryte pod obudową monitora, przez co nie jest możliwe ich  zalanie, uszkodzenie itd.
   
   
   Uwaga:
   Krople cieczy płynące po ekranie wzbudzają dotyk, przez co technologia IntelliTouch nie jest zalecana do pracy w środowiskach narażonych na otwarte ciecze.

   

    
  intellitouch_dzialanie_rys1

   

   

     

  Sposób działania

  1. Przetworniki emitują i odbierają fale ultradźwiękowe, które za pośrednictwem generatorów odbić są rozpraszane po ekranie w dwóch osiach: X i Y.
   2. Dotknięcie ekranu powoduje pochłonięcie części fal i tym samym powstaje cień fali ultradźwiękowej.
   3. Kontroler ekranu dotykowego dokonuje odczytu z informacji przekazanych przez przetworniki i porównuje wyniki z cyfrową mapą odbić zaprogramowaną w kontrolerze.
   4. Wynikiem porównania jest precyzyjna informacja o miejscu dotknięcia ekranu, która w formie cyfrowej przekazywana jest do komputera

   
  intellitouch_dzialanie_rys2